zym artykule na ten temat. Każdy pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania w każdej z dziedzin medycyny. Stomatologia nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem. Trzeba mieć na uwadze to, że po prostu warto zainteresować się swoimi prawami – prawami pacjenta. Pomoże w tym chociażby rzecznik praw pacjenta, którego zadaniem jest fachowe doradztwo w takich właśnie kwestiach. To właśnie do tej instytucji warto zwrócić się od razu o pomoc!
Czy lekarze mogą popełniać błędy, a jeśli tak, to co im za to grozi? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i jeszcze na kilka innych pytań. Lekarze oczywiście popełniają błędy. Jeżeli nie wynikają one z ich złej woli, z nieodpowiedniego traktowania pacjenta to jest to kwestia zupełnie inna niż działanie celowe. Niestety polska służba zdrowia od lat boryka się z problemem braku personelu, a co za tym idzie dużego obłożenia lekarzy. Wyjątkiem jest tu na przykład stomatologia – ale tylko z tego względu, że tutaj bardzo rozwinęła się ilość gabinetów prywatnych. Stomatologia będzie potrzebna nie tylko jako uzupełnienie wizyt publicznych, ale także jako fachowa rada i doświadczenie. Popełnienie błędu przez lekarza może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeżeli zostanie skierowany przeciwko niemu odpowiedni akt oskarżenia.
Kto może być stomatologiem?
W tekście tym zastanawiamy się nad sensem zostania stomatologiem oraz nad tym, kto tym stomatologiem tak naprawdę może zostać. To nie jest łatwy temat i proste zagadnienie. Wszystko to sprawia, że stomatologiem mogą zostać jedynie ci, którzy tego naprawdę, rzeczywiście chcą. Zawód stomatologa polega na ciągłym rozwoju swoich kompetencji i dostosowywaniu wiedzy do aktualnego stanu medycyny w zakresie stomatologii właśnie. W efekcie stomatologiem zostają tylko ci, którzy są szczerze tym zainteresowani, potrafią się uczyć, szybko przyswajają wiedzę i potrafią pracować z drugim człowiekiem każdego dnia, dzień po dniu realizując swoją lekarską misję.
Rynek stomatologii w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie nie ustępując na kroku innym dziedzinom medycyny. Postęp technologiczny jest bardzo duży i wskazuje na to, że stomatologia w pełni wkroczyła już w XXI wiek. Polska stomatologia jest ceniona na całym świecie. Polscy specjaliści są poszukiwani w Europie Zachodniej i uważani za najlepszych w swoim fachu. Doceniają nas także zagraniczni klienci. Bardzo dużo osób na przykład z Niemiec, Norwegii, Szwecji, Skandynawii czy nawet Włoch przylatuje do Polski na leczenie zębów. Stomatologia w Polsce jak widać jest więc na świetnym poziomie i może zapewnić pacjentom wysoką jakość usług za relatywnie niskie stawki, oczywiście wszystko w granicach rozsądku.
definicja próchnicy
bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.
Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.
Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w